Сказ та АЧС: головні епізоотичні загрози 2023 року?

На початку цього місяця фахівці ГУ Держпродспоживслужби в Закарпатській області обговорили з мисливськими колективами порядок здійснення профілактичних заходів щодо попередження сказу та африканської чуми свиней. Про це інформує Головне управління Держпродспоживслужби в Закарпатській області.
Фахівці Закарпатської обласної державної лікарні ветеринарної медицини та Мукачівського районного управління ГУ Держпродспоживслужби в Закарпатській області провели семінар-нараду з головами колективів ЗТМР «Лісовик». Темою обговорення стало питання профілактики і запобіганню виникнення та поширення вірусу хвороби диких свиней АЧС та сказу диких тварин.
За даними ГУ Держпродспоживслужби в Закарпатській області, впродовж 2022 року на території регіону було зафіксовано 11 випадків захворювання на сказ тварин, але цьогоріч діагноз “сказ” встановлено вже втретє.

Також було визначено правила організації відбору проб біоматеріалу для здійснення лабораторного контролю та обумовлено строки доставки. Із представниками мисливської спільноти проведено інструктаж щодо дотримання техніки безпеки під час добування і дотримання правил безпеки при здійсненні відбору біоматерілу. На нараді також висвітлено ключові питання щодо профілактики і недопущення виникнення та розповсюдження африканської чуми свиней.
Для ефективної співпраці фахівці ГУ Держпродспоживслужби в Закарпатській області наголосили, що мисливці повинні інформувати державного інспектора ветеринарної медицини про підозрілу поведінку тварин, факти загибелі та дочекатися приїзду спеціаліста.
Зокрема повідомляється, що на Буковині зафіксовану африканську чуму (АЧС) у диких свиней в результаті чого 24 населені пункти опинилися в 10-кілометровій зоні нагляду. Також у Баштанському районі Миколаївської області в приватному домогосподарстві виявили випадок африканської чуми свиней. Про це повідомляє agronews.ua. Довідково, АЧС – висококонтагіозна вірусна хвороба, яка здатна знищувати значне поголів’я домашніх свиней, а також підірвати експорт фуражних зернових в будь-якій аграрній країні світу. Минулого року в Україні АЧС зареєстровано також в Сумській, Київській, Чернігівській, Житомирській та Кіровоградській областях.

Держпродспоживслужба України заявляє, що продовжує здійснювати контроль за епізоотичною ситуацією в країні та вживає профілактичних заходів проти поширення інфекційних захворювань. На сьогодні сказ залишається особливо небезпечним захворюванням для тварин та людей. Основним дієвим способом профілактики залишається вакцинація домашніх улюбленців, яку необхідно робити щороку, незважаючи від сезону.
Впродовж 2022 року фахівцями Держпродспоживслужби проведено понад 2,3 млн щеплень від сказу, серед них 1372000 собакам та 912000 котам. Державні установи ветеринарної медицини Держпродспоживслужби в рамках виконання профілактичних протиепізоотичних заходів постійно та на безоплатній основі проводять щеплення домашніх тварин проти сказу.
Червона лисиця залишається головним джерелом рабічної інфекції сільськогосподарських і домашніх тварин. Серед усіх теплокровних вона найсприятливіша до вірусу сказу й забезпечує його постійну циркуляцію в природі. Тому проблему сказу потрібно вирішувати лише спільними зусиллями, зазначають в Держпродспоживслужбі.

Втім, лише з початку цього року непоодинокі випадки сказу вже зафіксовано у Київській, Волинській, Житомирській, Львівській, Івано-Франківській, Дніпропетровській, Закарпатській, Рівненській, Тернопільській та інших областях. Так, лише за півтора місяця 2023 року на Калущині (Івано-Франківщина) зафіксовано 16 укусів людей тваринами, що вдвічі більше ніж за такий же період попереднього року. Це зокрема свідчить про зростання кількості безпритульних тварин навіть в віддалених від лінії фронту регіонах. Про прифронтові та фронтові області об’єктивна інформація наразі відсутня. Втім, зі зрозумілих причин, ситуація з чисельністю бродячих та хижих тварин, а також епізоотичною обстановкою, навряд чи виглядатиме кращою.
⏰ НАГАДАЄМО! ВСЕУКРАЇНСЬКА АСОЦІАЦІЯ МИСЛИВЦІВ ТА КОРИСТУВАЧІВ МИСЛИВСЬКИХ УГІДЬ ПОПЕРЕДНІМИ РОКАМИ НЕОДНОРАЗОВО (посилання 1, посилання 2, посилання 3, посилання 4, посилання 5) ПОПЕРЕДЖАЛА КЕРІВНИЦТВО ДЕРЖАВИ ТА ГРОМАДЯН ПРО НЕПРИПУСТИМІСТЬ ПРИЙНЯТТЯ ЗАКОНОПРОЄКТІВ, які ставлять “права” бродячих і диких хижих тварин вище суспільних та сприятимуть системному поширенню зоонозів Україною і наражатимуть її громадян на багаторівневу небезпеку.
Очевидно, що в період дії воєнного стану необхідне вжиття владою більш радикальних заходів з регулювання чисельності безпритульних, здичавілих та диких тварин, з метою забезпечення фізичної, епізоотичної та продовольчої безпеки населення!