З НАДІЄЮ НА ПОРОЗУМІННЯ. Відкритий лист Асоціації до Міндовкілля.

Відкритий лист Асоціації Міністру захисту довкілля та природних ресурсів України Руслану Стрільцю щодо оприлюднення офіційної політики керівництва Міндовкілля відносно мисливської галузі України, а також окремих питань її розвитку та європейської інтеграції

Міністру захисту довкілля та
природних ресурсів України
Стрільцю Р.О.

вул. В. Липківського, 35,
Київ, 03035, Україна

Шановний Руслане Олександровичу!

Громадська спілка «Всеукраїнська асоціація мисливців та користувачів мисливських угідь» (далі – Асоціація), представляючи інтереси 850 000 мисливців, 1140 мисливських господарств та понад 12 000 працівників мисливської і супутніх їй галузей, глибоко переконана у Вашому професійному євроінтеграційному підході до питань охорони, відтворення і раціонального використання об’єктів тваринного світу, у тому числі – віднесених до мисливських ресурсів, ключову роль у чому відіграють формування та реалізація державної політики у сфері мисливського господарства.

Асоціація зі своєї сторони гарантує всебічну підтримку Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України (далі – Міндовкілля) у прагненні розвивати мисливське господарство нашої держави до кращих світових зразків. Окрім того, Асоціація, керуючись базовими принципами Європейської Хартії полювання і біорізноманіття (2007), створеної за ініціативи Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), враховуючи Рекомендацію № 128 Постійного комітету Бернської конвенції (1979), підтримує всі урядові та законотворчі ініціативи в контексті євроінтеграційних процесів мисливської галузі України.

Проте, змушені поінформувати Вас, що останніми роками мисливська галузь України, законодавчо визначеними завданнями якої є охорона, відтворення та регулювання чисельності диких тварин, перетворилася на «мішень» для псевдоекологічних громадських формувань. Донині численні «зоозахисні» та інші псевдоекологічні організації, які досить часто фінансуються у вигляді прихованих грантів ворожими до державного суверенітету України (пасивне роззброєння населення) і аграрних секторів української економіки (зовнішньоекономічна конкуренція) закордонними донорами, досягли небачених успіхів у своїй підривній діяльності. Вона полягає в тотальному дезінформуванні, безпрецедентних маніпуляціях, всебічному тиску на органи державної влади, масштабному впливі через засоби ЗМІ на формування негативної суспільної думки про українських тваринників (птахівників, хутровиків) і користувачів фауною (мисливців, рибалок), чисельних пікетах, дискримінуючих акціях тощо.

На жаль, неприкрите підігрування антимисливським псевдотрендам, які абсолютно не притаманні для країн ЄС і суперечать низці ратифікованих міжнародних угод та стандартам реалізації Спільної сільськогосподарської політики Євросоюзу (САР, Common Agricultural Policy), свого часу демонстрували попередні очільники Міндовкілля. Хоча, по своїй суті, висловлювання антигалузевих поглядів на посаді керівників Міністерства було неприпустимим і прямо протирічило Положенню про Міндовкілля, задекларованій політиці та обраному євроінтеграційному курсу України.

Одна з найпоширеніших маніпулятивних тез наших опонентів є публічна підміна понять «добування» диких чи «забій» сільськогосподарських тварин словом «вбивство». Останнє, згідно чинного законодавства та офіційних словників української мови, вживається виключно у випадку насильницького позбавлення життя одним людським індивідом іншого. Особливо цинічно звучать подібні маніпуляції від «екоактивістів» та екопосадовців під час війни, коли таким чином умисно зрівнюється цінність життя людей і тварин, а також ображається честь і гідність майже мільйона українців, основна частина з яких більше інших всіляко дбають про тваринний світ та з перших днів війни з власною зброєю стали на захист України! Як результат, нині звитягу та подвиг тисяч вітчизняних мисливців вже відзначали Міністр оборони Олексій Резніков, начальник ГУР Кирило Буданов, нагороджував державними відзнаками (зокрема посмертно) Президент України Володимир Зеленський.

Разом з тим, Асоціація визнає наявність багатьох недоліків у нинішній моделі функціонування вітчизняної мисливської галузі та, зі свого боку, робить всі залежні від неї кроки по їх усуненню. Зокрема, Асоціацією перед Верховною Радою України неодноразово порушувалися питання щодо: законодавчого врегулювання ключових напрямків євроінтеграції мисливської галузі та суттєвого посилення боротьби з браконьєрством (подано проект Закону України № 3200-1 від 17.03.2020 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо удосконалення законодавства у сфері мисливського господарства та полювання, а також боротьби з браконьєрством)»; створення належних правових умов для оптимізації екологічного взаємоконтролю основних землекористувачів та користувачів мисливськими угіддями; забезпечення мисливської галузі виключно професійними кадрами керівної та середньої ланки шляхом внесення пропонованих змін до статей 29, 30 Закону України «Про мисливське господарство та полювання» (повторний лист Асоціації №40 від 20.09.2022 «Щодо окремих питань законодавчого врегулювання функціонування мисливської галузі» до Комітету Верховної Ради України з питань екологічної політики та природокористування) тощо.

У зв’язку з вищевикладеним, Асоціація звертається до Вас, шановний Руслане Олександровичу, з закликом до максимально тісної співпраці, а також з наступними клопотаннями:

1. Відповіддю на цей лист оприлюднити своє особисте бачення, як очільника Міндовкілля, про роль і місце мисливської галузі в планованій діяльності очолюваного Вами Міністерства та основні пріоритети її розвитку, зокрема в контексті провадження євроінтеграційних реформ;

2. Взяти під особистий контроль питання доопрацювання та подання на затвердження Уряду «Концепції розвитку мисливського господарства в Україні на період 2021–2025 роки» (далі – Концепція), проект якої був розроблений за участю Асоціації, схвалений колегією Держлісагентства України, а також розглянутий Комітетом з питань екологічної політики та природокористування Верховної Ради України, який своїм Рішенням від 18 грудня 2019 року № 20/11 рекомендував Уряду розробити концепцію розвитку мисливського господарства. При цьому наполегливо просимо Вас звернути увагу на необхідність максимальної імплементації в Концепції базових принципів Європейської Хартії полювання і біорізноманіття (2007), рекомендованої Постійним комітетом Бернської конвенції (1979), а також принципів реалізації Спільної сільськогосподарської політики Євросоюзу (САР, Common Agricultural Policy) та принципів нещодавно представленого Європейською Комісією Закону «Про відновлення природи (Nature Restoration Law)» від 22 червня 2022 року в частинах запровадження правових та економічних механізмів залучення мисливських галузей країн ЄС до збереження та відновлення біорізноманіття, зокрема в агроландшафтах – домінуючих в Україні критично розбалансованих екосистемах.

3. Провести відповідну нараду з підлеглими на предмет недопущення маніпулятивних і суперечливих чинним стану речей, законодавству та євроінтеграційним прагненням України публічних висловлювань і дій відносно вітчизняної мисливської галузі та українських мисливців.

4. За необхідності призначити робочу зустріч з керівництвом та представниками науково-технічної ради Асоціації для предметного обговорення доопрацьованого проекту Концепції, пріоритетів і першочергових кроків з розвитку мисливської галузі в контексті її поточних проблем та євроінтеграційних реформ у сфері охорони довкілля і природокористування України.

Про результати розгляду цього звернення просимо повідомити Асоціацію письмово у визначені законодавством терміни. Делегувати фахівців Асоціації для проведення консультацій з вирішення порушених питань – зобов’язуємося.

З повагою
в.о. Президента Асоціації
Віктор Червоний