Сучасні капсулі-запалювачі

Сама ідея поєднання всередині капсульного ковпачка наковальні й ударного складу була реалізована у Франції у зразку під назвою «Жевело», названого на честь розробника, відомого інженера-зброяра і засновника фірми Gevelot. Завдяки цій розробці та її патентуванню фірма «Жевело» багато років залишалася монополістом на ринку якісних (так званих «безосічних») мисливських капсулів, які дуже цінували мисливці всього світу. Саме капсулі «Жевело» і відіграли головну роль у становленні мисливських бездимних порохів, які з малопотужним відкритим капсулем не здатні реалізувати свій потенціал. Підтвердженням цього є той факт, що навіть сучасні нащадки перших бездимних мисливських порохів, такі як Сокіл, відрізняються всім відомою вимогливістю до потужного капсуля, щільних клейтухів і важкого снаряду. Це безсумнівно так і є, тому із середини ХХ століття і до тепер усе професійне збирання набоїв у світі здійснюється із застосуванням потужних капсулів-запалювачів і сильних бездимних порохів. Особливо гостро залежність у системі «капсуль-порох» стала виявлятися в міру подальшої спеціалізації сучасних порохів, адаптованих за швидкістю горіння під різні калібри, наважки шроту й коливання температури.
Сучасні капсулі-запалювачі за всієї різноманітності мають майже однаковий ударний склад, для якого використовують компоненти гримучої ртуті, дуже чутливі до механічного удару або зміщення своєї структури під зусиллям бойка. Бертолетова сіль тут відіграє роль окислювача, а антимоній (трисірчана сурма) є пальним. Але й у самій сфері застосування мисливських капсулів відбулися певні зміни, які загалом стабілізувалися зовсім недавно і привели до того, що відкриті капсулі «Центробій» і різні варіації типу «Жевело» (Gevelot) виявилися майже витісненими різними модифікаціями закритого капсуля типу Winchester-209, відомими у наших мисливців під загальною назвою «єврокапсюль».
«Центробій» і різні варіації відкритих капсулів до тепер зберігають своє значення лише в нарізному набої, тоді як у мисливській сфері вони майже витіснені сучасною патронною індустрією. Щодо капсулів «Жевело» все скінчилося, випускаються вони в мізерній кількості і тільки в кількох країнах світу. Під «Жевело» вже майже немає випуску гільз, хоча невелика пропозиція папкових і пластикових гільз під вузький (5,6 мм) капсуль ще зустрічається. Проте з 2005 року до 97% всього світового ринку капсулів займають різні клони Winchester-209, діаметр посадкового гнізда у них ширший, ніж у «Жевело» і становить 6,11 мм. Водночас фірми-виробники враховують специфіку первинної експлуатації набоїв в умовах вологого клімату і можливість перезаряджання стріляних гільз, випускають спеціальні ремонтні партії капсулів із дещо збільшеним діаметром корпусу (6,20-6,21 мм). Подальша їх адаптація до всіляких особливостей сучасних порохів привела до створення безлічі варіацій, що відрізняються за типом і масою ударного складу.
Загальні характеристики капсулів зводяться до параметрів їх чутливості (енергії ініціації), потужності тиску, що розвивається, і потужності полум’яного факела. Чутливість капсуля має бути в міру оптимізована, якщо вона буде підвищеною, це загрожує спонтанністю спалаху ударного складу під час закриття затвора рушниці, різкого струшування тощо. Низька чутливість веде до осічок і затяжних пострілів. Чутливість капсулів різного типу за вимогами ще радянських стандартів (ГОСТ7574-71, ГОСТ5.1789-73) повинна бути в таких межах: 1,0 – для Центробою і 2,62 для Жевело (вимірюється, грубо кажучи, падінням вантажу масою 307 г із певної висоти). Єврокапсулі відрізняються вищою чутливістю, яка мінімум на 50% перевищує чутливість «Жевело» радянського виробництва. Так, більшість старших мисливців підтвердить, що набої з капсулем Жевело порівняно часто призводили до осічок у німецьких рушницях і на імпортних напівавтоматах, ударна сила курків яких розрахована на високу чутливість єврокапсюля.
Треба зазначити, що більшість капсулів із гремучо-ртутним складом здатна суттєво підвищувати свою чутливість під впливом високих температур, наприклад, унаслідок нагрівання на сонці. Такі випадки відомі з практики багатьох стендових стрільців, які вказували на мимовільні постріли під час різкого закриття затвора рушниць, заряджених набоями після їх випадкового перегріву під прямим сонячним промінням.
Сучасні зарубіжні капсулі закритого типу – це, як уже зазначалося, клони Winchester-209, відомі як єврокапсюлі. Маючи схожі розміри й однаковий діаметр (6,1 мм), вони відрізняються потужністю, яка, хоча й дещо умовно, але все ж цілком деталізує їх за трьома основними групами – сильні (FORTE), середні (MEDIO) і слабкі (DEBOLE). Капсулі різних фірм і їхній попередник – Winchester-209, характеризуються показниками тиску в межах від 30 до 65 кгс/см2. Радянські капсулі «Центробій» дають тиск від 15 до 18-19 кгс/см2, «Жевело» – 35-37 кгс/см2, а потужніший «Жевело-М» дає тиск приблизно 41-42 кгс/см2.
Група сильних за потужністю капсулів (FORTE) поєднує такі зразки, як: Nobel Sport 688 DFS, Nobel Soprt U688, Cheddite CX 2000, Fiocchi 616 DFS, із деякою натяжкою і Fiocchi DFS 615 (середньо-високої потужності).
Група середніх за потужністю капсулів (MEDIO) найбільша й поєднує сам Winchester-209, Nobel Sport 686 DFS, Nobel Sport U-686, Cheddite CX 1000, Fiocchi 615 DFS, всі типи Жевело (-М, -H, -NG), російські КВ-21, КВ-22, КВ-209, українські КЗ-21/97.
До групи слабких капсулів (DEBOLE) входять Nobel Sport U684, Cheddite CX50, чеські напівзакриті капсюлі Sellier et Bellot і, звісно, відкритий «Центробій». Начебто на прайсах та рекомендаціях фірми Fiocchi є вказівки на слабкий капсуль під позначенням Fiocchi 614 DFS, але який він на вигляд у нас мало хто знає.
Щодо групи однотипних єврокапсюлів усе ж є проблема їх візуальної ідентифікації. Головними відмінностями тут є показники кольору верхньої заглушки капсуля (тут потрібно вказати, що в різних виробників вона відрізняється), форма цієї заглушки, тип матеріалу і колір корпусу капсуля, колір нижньої вставки. Використовуючи прайси фірм-виробників капсулів і порохів, їхні рекомендації і всілякі матеріали з мережі інтернет, зокрема матеріали форумів, можна в загальних рисах зазначити ідентифікаційні ознаки основних типів капсулів, відомих в Україні.
Найпоширенішими на сьогодні в нас є італійські капсулі Нобель Спорт, класифікація та ідентифікація яких зазначена на фото 1. Зліва – потужний капсуль Nobel Sport U688, відрізняється синім кольором верхньої заглушки; у центрі – середньої потужності капсуль Nobel Sport U686, відрізняється помаранчевим кольором верхньої заглушки у верхньому віконці; праворуч – капсуль низької потужності Nobel Sport U684 з яскраво-білим кольором верхньої заглушки.
Також привабливими для мисливців, які споряджають набої для великокаліберних мисливських рушниць (12 і 16 калібру), є капсулі однієї з найбільших європейських фірм-виробників набоїв CHEDDITE, створеної ще в 1901 році. Класифікація та ідентифікація останніх зазначена на фото 2. Зліва – потужний капсуль Cheddite CX 2000, відрізняється чорним кольором верхньої заглушки і верхнього торця; у центрі – середньої потужності капсуль Cheddite CX 1000, відрізняється синьо-болотним (шаровим) кольором верхнього торця і заглушки; праворуч – капсуль низької потужності Cheddite CX 50 з оранжево-червоним кольором верхньої заглушки й усього торця.
Капсулі сімейства Fiocchi нарівні з капсюлями Ceddite належать до групи найякісніших запалювачів. Головне, що капсулі Fiocchi виконані у світлому металі і цим різко відрізняються від усіх червоно-мідних зразків. Фірма випускає лише два типи капсулів-запалювачів – потужний Fiocchi DFS 616 і середньої потужності Fiocchi F615. Два ці капсулі забезпечують усі потреби Fiocchi щодо лінійки набоїв із різними порохами. Специфіка Fiocchi DFS 616 полягає саме в білій заглушці, яка в інших родинах капсулів співвідноситься з групою слабких запалювачів. Червона (помаранчева) заглушка Fiocchi F615 цілком відповідає типовому кольору для зразків середньої групи потужності і призначена для запалювання середньо- і повільногорючих порохів.
Російські капсулі. Донедавна були дуже поширеними в мисливських магазинах, і серед них виділяються різні варіації «жевело» з діаметром посадкового гнізда 5,6 мм і типові єврокапсюлі КВ-209 (аналог Winchester-209). Найхарактернішою особливістю російського КВ-209 і відмінністю його від усіх подібних є специфічна конусно-ступінчаста форма верхівки капсульного стаканчика з явно помітною навіть на дотик сходинкою, що розділяє верхню торцеву частину від нижньої. Передбачено це для спрощення процесу вставляння капсуля в гільзу й за цією особливістю капсулі КВ-209 чітко типують від інших. За потужністю капсуль КВ-209 – середній.
Російські сучасні капсулі «Жевело-Н», «Жевело-М» і КВ-21 за габаритами капсульного гнізда всі однакові – їхній посадковий діаметр 5,67 мм. Найпотужніший серед них – це «Жевело М», найслабший – КВ-21, тоді як «Жевело-Н» посідає проміжне місце. Разом із КВ-21 випускається і місцевий аналог «товстого» єврокапсюля, відомий під маркуванням КВ-22 з посадковим діаметром 6,2 мм. Якість цього типу капсуля загалом задовільна.
Український капсуль типу Winchester-209 виробляється в місті Шостка під назвою КЗ-21/97 і позначається червоною крапкою в запальному отворі. Це капсуль середньої потужності і цілком прийнятної якості, але виробляється він в недостатній кількості й обмежено зустрічається в продажу. Через свою зовнішню схожість українські КЗ-21/97 часто плутають із найпопулярнішим італійським капсулем Nobel Sport U686, і перший часто продається під маркою останнього (Ф. 4). Обидва, щоправда, однакової середньої потужності й загалом для мисливця ця різниця непомітна. Ідентифікація цих капсулів загалом нескладна – на фото 4 зліва подано українські капсулі КЗ-21/97. Їх відрізняє дещо втоплена в корпусі мідного стакана кришка центральної вставки жовтого (з латуні) кольору, запальний отвір капсуля досить широкий і денце навколо запального отвору плоске. На цьому самому фото 4 праворуч і в центрі показано італійські капсулі Nobel Sport U686 – у них нижня центральна вставка сталевого кольору й майже не втоплена в стакані капсуля. Запальний отвір у цього капсуля вдвічі менший за діаметром, ніж у КЗ-21/97 і денце навколо нього заовалене.
Також нерідко плутають мідного кольору капсулі слабкої потужності, що відрізняються білим кольором запального отвору. Це може бути Nobel Sport U684 й іспанські капсулі UEE-Piston G фірми Махам. Єдина зовнішня відмінність між ними – воронкоподібна увігнутість верхнього бортика стакана капсуля Nobel Sport U684 в ділянці запального отвору. На відміну від них в UEE-Piston G зароблювання цього отвору плоске, таке як в українського капсуля КЗ 29/97. Хоча обидва зазначені типи капсулів належать до групи слабких, усе ж максамівський UEE-Piston G, перевищуючи за потужністю нобелівські зразки, стоїть ближче до середніх, будучи відносно універсальним. Саме цей капсуль використовує і рекомендує фірма Махам у лінійці всіх своїх мисливських порохів у всіх калібрах. Його характерною особливістю є дещо збільшений (на 0,05-0,1 мм) діаметр, що створює проблеми зі стріляної гільзою під час її перезнаряджанні іншими капсюлями.
Інші види закритих капсулів представлені зразками різних фірм, які так чи інакше копіюють конструкцію і розміри Winchester-209. Їх французькими версіями є потужні мідно-червоні капсулі Luxor, верхівка і запальний отвір яких покриті чорним лаком, денце – сталевого кольору.
Дещо окремо від групи єврокапсюлів стоять чеські напівзакриті капсулі Sellier et Bellot, які, по суті, є чимось середнім між відкритим «Центробоєм» і прообразом форм із внутрішньою наковальнею. Вони широко застосовуються в нарізних набоях різних калібрів, а також у набоях для гладкоствольних рушниць малого калібру.
Специфіка застосування капсулів-запалювачів прямо пов’язана з типологією і маркою пороху, забезпечуючи найоптимальніші умови для горіння метальної речовини в рушницях різного калібру і з різними наважками шроту. При цьому в мисливських набоях 12 калібру, де застосовуються сучасні порохи, суто спеціалізовані за масою снаряда, є прямі і дуже важливі закономірності відповідності компонентів у системі «капсуль-порох».
Згідно з останніми, найпотужніші капсулі застосовують суто зі швидкими спортивними порохами типу Nobel Sport 206V і 206 SV, створеними під наважки 28 г і 24 г відповідно. Завдання таких капсулів полягає в забезпеченні миттєвого згоряння наважки спортивного пороху ще в межах набою, що забезпечує легкому заряду шроту значну швидкість за мінімального рівня дулового тиску. Інакше на тлі таких легких зарядів шроту різкий порох просто не зможе швидко і повноцінно згоряти в розширюваному просторі, не забезпечуючи корисних властивостей пострілу. Так, один із найпотужніших європейських капсулів Cheddite CX2000 призначений для швидких порохів (включно з G3000 / 32) за верхньої межі маси снаряда до 32 г. Аналогічно й потужні Fiocchi DFS 616 і Nobel Sport U688 призначені для набоїв 12 калібру з мінімальними наважками дрібного шроту на швидких спортивних порохах (206SV і 206V). Межею для цих капсулів є порохи максимум на 28 г наважки і деякі порохи перехідної групи для наважок 30-32 г.
Уся найбільша група капсулів середньої потужності призначена для порохів середньої прогресивності, що мають середні швидкості горіння і застосовуються в набоях із нормальними каліберними наважками шроту. Найяскравішими представниками цієї групи є Winchester-209, Nobel Sport U686, Cheddite CX1000, Fiocchi 615, КВ-209, КВ-22, Жевело та інші. Усі вони ідеальні для порохів типу Nobel Sport D20, розрахованого під наважку 30-32 г. Близький до нього і средньопалаючий порох Тахо (32 г), а також іспанський порох MB36 (33-36 г). Загалом у мисливській практиці група капсулів середньої потужності найбільш вживана, наближаючись до уніфікованих зразків, але все ж поступається в спеціалізації адаптивним групам запалювачів.
Група слабких або малопотужних капсулів поєднує всього кілька зразків: КВ-21, Nobel Sport U684, Cheddite CX50. Усі вони призначені суто для повільних порохів під важкі магнум-заряди і для спорядження набоїв дрібних калібрів (від 20 до 410). У 12 калібрі слабкі капсулі оптимальні для експлуатації деяких середніх порохів типу Nobel Sport 206S (36 г), класичних магнум-зарядів на повільних порохах типу Nobel Sport А0, M92S (43-45 г) і їм подібних. Малопотужні капсулі, особливо CX50, відмінно працюють при спорядженні в пластикові гільзи дрібних калібрів (28, 32, 410) у комплексі зі спеціальними повільними порохами, оптимальними для горіння у вузьких стволах.
Ігор Наконечний, біолог-мисливствознавець, професор,
член науково-технічної ради Асоціації