Психологія антимисливців

Психологія антимисливців. Я хороший, а ти – поганий.
Коли я зацікавилася темою веганства, сироїдіння, фруктоїдіння, праноїдіння тощо, я навіть не підозрювала, які суперечки може викликати ця тема. Тоді я зрозуміла, що це ще один аспект нашого життя, так само, як футбол, релігія або політика, які не слід обговорювати на світських заходах, тому що люди дуже болісно ставляться до цієї теми. Зрештою, мені стало цікаво, і я вирішила глибше вивчити це питання.

Я не лікар-дієтолог і не буду вдаватися в подробиці про шкоду або користь м’яса, наразі не це моя мета. Я,як професійний психолог довго спостерігала за певними людьми й розповім вам деякі причинно-наслідкові зв’язки, які я відстежила. Зазначу лише, що питання харчування залежить від деяких факторів. Це, насамперед, мої особисті особливості організму, далі – кліматичні умови й фізична активність.

А зараз ми поговоримо про людей, про дуже цікавий прошарок людей, які зайво зафіксовані на темі харчування. У підсумку це стало не просто їхнім харчуванням, це стало певною філософією, релігією і сенсом життя. Мені стало цікаво, що стоїть за всією цією сильною фіксацією, і я почала вивчати це питання, провела таку собі експертизу. Хочу зазначити, що я не маю на увазі ту частину людей, які виключають зі свого харчування певні продукти (я, до речі, до них також належу). Наприклад, це алергики, які через непереносимість того або іншого продукту виключають його зі свого раціону. Є ще люди, які помітили, що коли вони не їдять якогось продукту, їм стає легко й добре. Далі, є люди похилого віку, які не їдять м’яса, тому що їм важко від нього, і вони їдять тільки крупи. Що важливо, цей прошарок людей не хизується цим аспектом свого життя, іноді навіть близькі й друзі можуть не знати про ці їхні особливості.

А тепер подивімося на той прошарок, який зайво зафіксований на темі харчування. Що за цим стоїть? Я б розділила цих людей на дві основні групи. Перша, більша, група, назвемо її так – «увесь сир в один вареник». В один, тому що веганство або сироїдіння не йдуть у них однією лише «смугою», туди приєднується дуже багато інших «смужок». Карти Таро, Ксенія блаженна, буддизм, Харі Кришна, ведична культура, окультизм, астрологія, нумерологія тощо. У людини все це між собою якось так красиво переплітається, усе виходить органічно, у них, як правило, язик дуже добре підвішений і вони все це красиво можуть розставити, красиво пояснити. Причому в ці їхні розмірковування часто входить така парадоксальність – людина викурює пачку сигарет на день, заливає в себе величезну дозу нікотину, але от якісь продукти вона їсти відмовляється, тому що вона вся така очищена, чиста. Також я зустрічала наркоманів, які вживали героїн, але м’яса – у жодному разі! Це дуже шкідливо. Або ж жінка дотримується сироїдіння, але водночас хворіє на алкоголізм.

Ось такі парадоксальні речі поєднуються в цих головах. Зараз я вам розповім, із чим насправді це пов’язано. Подивімося на причину, яка стоїть за такою поведінкою. Перше – я особливий, а ти – звичайний. Друге – я хорший, а ти – поганий. І що більше я піднімаюся від вегетаріанства до веганства, то я кращий; від веганства до сироїдіння – я ще кращий; а якщо я – фруктоїд, а ти – сироїд, то я ще кращий! А якщо я харчуюся тільки енергією Космосу, то я взагалі найкращий!

Є й інші причини. Це втеча від самітності, адже коли я приходжу у спільноту, я вже не один, там навколо побратими й нас усіх поєднує спільна мета. Також є гуру (це друга, нечисленна частина групи, про них нижче), який дає нам якісь настанови. Отже, я перейнявся чимось великим, я прийшов до цього й тепер я не один, ми тепер разом!

Далі, втеча від нудного життя. Коли людина живе в якійсь «дірі», вона дивиться у своє вікно, а там нудна, сумна картина. У її будинку зовсім немає звукоізоляції і вона чує, як у квартирі зверху засвистів чайник, як сусід із розладом шлунка засів у себе в туалеті… Це таке сіре болото, це жахливо! А там, там… Зверніть увагу, у всієї цієї теми є дуже яскравий асоціативний ряд. Коли говорять про веганство, про сироїдіння, то відразу ж уявляєш певні яскраві кольори, океан, пальми, сонце, якесь безтурботне життя, райське місце, де всі навколо радісні й ніхто нікому нічого не винен. І люди хочуть утекти в цей світ.

Але це тільки візуальні ефекти. Далі йдуть запахи. Памʼятаєте ці спеціальні ароматичні палички, які пахнуть далекими прекрасними краями. Потім звуки… незвичайна східна музика, яка так не схожа на осоружне звичне ричання Круга або Шуфутинського. Усе це зовсім інша прекрасна планета, куди хочеться втекти від свого сірого повсякденного життя. Це спосіб утекти в іншу реальність, до того ж спосіб не якийсь там надзвичайно дорогий і недоступний.

І ще, зовнішність. Зовнішність у цих людей дуже цікава. От згадайте своїх знайомих веганів, адже вони чимсь відрізняються від звичайних людей. Це люди або якісь напівпрозорі – от дивишся на неї, а вона вся така, ніби доторкнешся до неї пальчиком і провалишся в неї… Або ж це такі загострені, хворобливі риси обличчя, я б навіть сказала, схожого на обличчя трупа, дуже хворобливе, просто смертю від нього тхне. Потім погляд. Це такий синдром курячого погляду, трохи одержимий, людина дивиться ніби вдалечінь, у вічність. І мова в неї така, вона говорить заученими фразами, речитативом… Потім дивна усмішка, за якою стоїть агресія – людина ніби посміхається, але за цією усмішкою стоїть ціла лавина гніву. Це все про їхню зовнішність. От згадайте, коли вони йдуть юрбою і співають «Харі Кришна», памʼятаєте їхні очі… щось дивне в їхніх в очах, от і у веганів є щось схоже.

До речі, у мене друг намагався стати веганом, водночас він займався спортом. У цей період він був якимось болісно загостреним… дуже непривабливим. А от коли він змушений був повернутися до звичного м’яса, усе стало на свої місця – він набрав потрібну йому вагу, його зовнішність дуже змінилася на краще й він узагалі розцвів.

Наступна причина, через яку люди звертаються до веганства, – це контроль над своїм життям. Що це таке. Наприклад, людина з якихось причин не може контролювати якусь дуже важливу для неї сферу життя. Наприклад, у жінки безпліддя, вона не може контролювати цю свою жіночу функцію. Але… своє харчування вона контролювати може. І вона перемикає свою увагу з проблеми на іншу подію, за допомогою якої вона намагається контролювати свою проблему. Або людина не реалізувалася в кар’єрі, або ж жінка не може вплинути на те, що її зраджує чоловік. Стаються події, які людина не владна змінити, і вона звертає увагу на сферу, яку може контролювати. Така от компенсація виходить.

Ще один дуже сильний фактор цих людей – спокута почуття провини. Особливо це стосується активних «зелених», тих, які бігають із баночками фарби, фарбують чужі шуби і їм подібних. Психологія цих людей базується на почутті дуже сильної провини. Я начебто такий брудний, я щось таке накоїв, що я просто не знаю, як мені від цього відмитися, як мені спокутувати цю провину. Ось ці люди й знаходять вихід – я буду допомагати бідним тваринкам і в такий спосіб відмию себе від моєї провини.

Наступний прошарок цыэъ спільноти – це «гуру». Їх, звичайно, менше, але й про них варто кілька слів сказати. Їх також можна умовно розділити на дві частини. Перші – це шиза-гуру, другі – це гуру-шахраї. Шиза-гуру – це людина, яка уже наближається до такого психотичного рівня, вона занурена у надцінну ідею й позбавлена усякої критики, насамперед критики до самої себе. Вона не чує нічиїх слів, повністю занурена у свою ідею й настільки впевнено її несе, що залежні люди біжать до неї, як до батька, мовляв, тато все знає. За допомогою цієї своєї впевненості вона дає цим людям спокій. У шиза-гуру, як правило дуже харизматична зовнішність, загострені риси обличчя, вони дуже красиво вміють говорити, погляд у них ще більш сектантський, ще більш зазомбований. Причому вони можуть відповісти на будь-яке запитання, у кут їх загнати практично неможливо.

Гуру-шахрай – це людина, яка свого часу активно вірила, була такою самою, як і вся ця категорія «сир в один вареник», і, що дуже важливо, у неї це все дуже добре вийшло, його індустрія дуже добре розвивалася, але в якийсь момент вона зрозуміла, що ідея утопічна й, наприклад, нічого не їсти неможливо. Це дуже добре прослідковується на так званих праноїдах, які взагалі відмовляються від їжі. Отже, він прекрасно йшов зі своєю ідеєю, заробив багато грошей і тепер, коли він усе зрозумів, він не збирається відмовлятися від цієї ідеї. Таких людей дуже часто привселюдно викривають, коли викладають у мережу відео, де цей гуру прекрасно наминає стейк із кров’ю. Мобільні телефони й доступ в інтернет зараз є в усіх.

Гуру-шахрай проводить усілякі семінари, де сидить по тисячі людей. Вони часто бувають спортсменами, качками, які розповідають, що можна бути веганом і водночас не втрачати своєї прекрасної фізичної форми, мовляв, я свої м’язи накачав винятково на яблуках і бананах, і у вас усе це вийде. Було таке цікаве викриття, коли всім цим гуру пропонували пройти експеримент, коли ставили відеокамеру, охорону й людині, особливо праноїду, у якого вже вимерла купа його послідовників, проте він увесь такий гарний ходить і харчується тільки енергією космосу, уже на другий день ставало дуже зле. У нього було сильне зневоднювання, змінювався пульс, дихання і за кілька днів експеримент припинявся, тому що гуру вмирав. Треба зазначити, що він до останнього не здавався і кричав, що його отруїли через повітря, щоб дискредитувати.
Ось такі мої багаторічні спостереження за цими людьми. Якщо когось образила, перепрошую, психологія – річ особлива…

Вероніка Степанова
Джерело: hunt-fish.com.ua